ایجاد پروژه ی جدید در کامفار

اولین قدم بررسی یک پروژه در نرم افزار کامفار
پس از جمع آوری اطلاعات و داده های مورد نیاز طرح بصورت دقیق و جامع و پیش بینی های لازم ، جهت ارزیابی های مالی و اقتصادی پروژه از نرم افزار کامفار استفاده میکنیم.
اولین قدم پس از اجرای نرم افزار کامفار برای تعریف یک پروژه ی جدید از منوی فایل (file  )  گزینه ی پروژه ی جدید  (new project ) را انتخاب می نماییم و یا مستقیم بر روی گزینه ی پروژه ی جدید کلیک میکنیم .
Untitled1111
 
بعد از انتخاب گزینه ی پروژه ی جدید پنجره ای به شکل زیر باز می شود ، که بایستی در آن نوع پروژه و سطح محاسبات را مشخص نمود .
 
 
 
Untitled2
 
 
 
انواع پروژه در کامفار (Project type )
تعداد انواع پروژه در نسخه های مختلف این نرم افزار کمی متفاوت است اما بصورت کلی شامل گزینه های زیر می باشد.
 صنعتی ( Industrial)
 کشاورزی (Agricultural)
 زیربنایی ( ]Infrastructure)
 جهان گردی ( Tourism)
 معدنی (Mining)
 حسابداری زیست محیطی ( Environmental Accounting )
در قسمت سمت راست نیز میزان و سطح آنالیز محاسبات اقتصادی – مالی (Level of analysis ) مشخص میشود که شامل دو گزینه می باشد:
 مطالعات فرصت (Opportunity study )
 مطالعات امکان سنجی ( Feasibility study)
مطالعات فرصت در واقع سطحی از مطالعات است که پیش از مطالعات امکان سنجی انجام می شود و در آن به بررسی فرصت ها و ایده و جمع آوری اطلاعات کلی تر و ارزیابی اولیه و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری می باشد . مطالعات امکان سنجی حالت بست یافته تر مطالعات فرصت است و می تواند مبنای فنی ، مالی و اقتصادی را برای بررسی یک پروژه ارایه دهد.
در همه ی پروژه های نجام شده گزینه ی مطالعات امکان سنجی که یک حالت کلی تر و بست یافته مطالعات فرصت است انتخاب می شود.
بعد از انتخاب گزینه های مورد نظر و تایید با فشردن گزینه Ok پنجره ی جدیدی به شکل زیر باز می شود .
در این مرحله با وارد کردن اطلاعات اولیه بصورت مرحله به مرحله پنجره ی جدید باز می شود تا جداول اطلاعاتی توسط کامفار ایجاد گردند. مربع کوچکی که در مقابل هر باکس قرار دارد وضعیت آن را برای ما مشخص میکند ، به این صورت که مربع سفید به معنای خالی بودن و مربع قرمز پر بودن جدول اطلاعات را نشان می دهد.
برای ورود اطلاعات یا ویرایش اطلاعات قبلی بایستی بر روی مربع کوچک کلیک نماییم تا باکس جداول جهت ورود اطلاعات نمایش داده شود.
 
Untitled2222
 
مطابق شکل اولین باکس با نام تعریف پروژه (Project Identification) وجود دارد که با کلیک بر روی مربع پنجره ای مطابق شکل بعدی باز می شود.
 
Untitled2233
 
در اینجا اطلاعاتی در رابطه با 
 عنوان پروژه ( Project title  ) که در این نوار نام پروژه تایپ می شود.
 شرح پروژه ( Project description) که در این نوار شرح مختصری از پروژه شامل ظرفیت ، محل احداث ، مدیریت طرح و ... تایپ می شود.
 تاریخ و ساعت ( Date and time) که در آن تاریخ و زمان ورود اطلاعات پروژه به کامفار تایپ می شود.
اطلاعات وارد شده در این قسمت در زمان گزارش گیری در ابتدای گزارش نمایش داده می شوند.
در قسمت پایین صفحه سمت چپ باکس طبقه بندی پروژه ها (Project classification) وجود دارد که پروژه ها را به موارد زیر طبقه بندی می کند.
 
Untitled
 
 
 پروژه جدید (New project) : پروژه ای که هیچ پیشینه ای ندارد و هنوز در مرحله ی ایده است.
 پروژه های به سازی و نوسازی (Expantion/rehabilitation) : شامل پروژه هایی است که از قبل بررسی و راه اندازی شده و اکنون هدف بروز رسانی ، توسعه و ارتقای آن می باشد.
 پروژه های مشارکتی (Joint-venture) : پروژه ای که دارای بیش از یک سرمایه گذار می باشد که در سود و زیان آن شریک باشند.
 روش توسعه ی پاک/ کاربرد شراکتی ( Clean development mechanism ) : پروژه هایی که در راستای اجرای آنها به محیط زیست آسیب نمی رسانند و دوستدار محیط زیست هستند و به اصطلاح به آنها صنایع سبز می گویند.
با توجه به نوع پروژه گزینه ی مورد نظر را انتخاب می نماییم ، در باکس دیگر این پنجره در قسمت پایین با نام نوع آنالیز محاسبات ( Depth of analysis) وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد.
Untitle2
 
 آنالیز مالی (Financial analysis ) به معنای تحلیل مالی که بعنوان پیش فرض انتخاب شده و قابل تغییر نمی باشد.
 آنالیز اقتصادی ( Economic analysis ) به معنای تحلیل اقتصادی ست ، تحلیل اقتصادی معمولا برای پروژه های بخش خصوصی کاربردی نداشته و اغلب برای پروژه های دولتی به کار می رود و در این حالت کامفار علاوه بر عوامل مالی عوامل دیگری نظیر ارزش های اجتماعی طرح ، ارزش ایجاد شغل و سایر شاخص ها و موارد تاثیر گذار اقتصادی دیگر را نیز در طرح وارد می کند.
با تایید اطلاعات باکس بعدی به نام برنامه ریزی زمانی ( Planning horizon) ایجاد می گردد که در بخش بعدی به بررسی آن می پردازیم.
Untitle26

آمار بازدید

طرح توجیهی

گزارشی که توجیه‌ پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد، گزارش طرح توجیهی(معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report) نام دارد. طرح توجیهی ابعاد مختلف یک پروژه از قبیل بازار، فنی و مالی را بررسی کرده و به سه قسمت تقسیم می‌شود.

اطلاعات تماس

هرسوالی که دارید می توانید  مطرح کنید :
info(@) parsiankesht.ir
شماره تماس:08132513629
شماره موبایل:09181116699
 www.parsiankesht.ir
 همدان آرامگاه بوعلی ابتدای بلوار خواجه
 رشید کوچه نجفی ساختمان سپهر طبقه اول